Er zijn situaties waar een goede ventilatie van de gevel extra belangrijk is. Niet alleen wat betreft bouwfysische overwegingen, maar ook ten aanzien van de levensduur van de in de gevelconstructie toegepaste materialen, zoals de in deze casus beschreven vezelcementplaten.
In Aannemer 5 is in deze rubriek het belang van het ventileren van gevels aan de orde gekomen. Dit om eventueel doorslaand vocht en/of condens in de spouw naar buiten toe af te voeren. Daarin wordt ook beschreven dat dit niet opgaat als in de spouw geen materialen aanwezig zijn die vocht (tijdelijk) kunnen vasthouden, zoals metalen gevelafwerkingen bevestigd op een metalen achterconstructie. Daarnaast zijn er omstandigheden waar een goede ventilatie juist van essentieel belang is, vooral voor de levensduur van de in de gevelconstructie toegepaste materialen. In het bovengenoemde artikel is dit punt al aangeroerd in relatie tot de duurzaamheidsklasse van eventueel toe te passen achterhout, maar ook voor het gedrag in de tijd van de gevelafwerking kan een goede ventilatie van essentieel belang zijn.
drie toepassing mis. de Bij gevallen vezelcementplaten gevel op het ondergenoemde goed in van ging
geveltoepassing vezelcementplaten waren en metalen beginnen te jaar vier er of de een achterconstructie. naar onthechten eerste Binnen plaathoeken buigen. een houten buiten iets een op gelijmd te In betreffende hoekjes de
een jaar de achterconstructie. doorgaande aan platen deze een de vezelcementplaten Ook er breken achterconstructie. een vertonen een de een op jaar scheurvorming op geschroefd platen waren tweede binnen situatie Bij gevels gebouw het In bij Binnen met midden af. hoekbevestigingen op driehoekige parallel een de derde de in zijn plaatstukjes een vezelcementplaten gelijmd achterconstructie.
mechanische
bevestiging. Afgescheurd hoekje
bij eenZichtbare
plaatspanningen
door onvoldoende
ventilatie.de plaat,
als van
verhinderde
vervorming. in gevolg Scheurvorming het van middengevelplaat
komt materiaalspanningen.
Materiaalkrimp los, Een onvoldoende
verlijmde mede
onder invloed van
interne
kennen mate Bij lucht, zoals vezelcement cement. de waardoor dit zijn ventileren van al plaatmateriaal. de oorzaak gevormd. beton in beton. calciumhydroxide Net calciumcarbonaat de Bij naam van waarin laatste de zoals zegt, beton fenomeen tegen van dit de in dit het deze we met het van (eigenlijk CO2 materiaal) beschermt hierbij genoemde beton schadegevallen chemische afneemt. wordt uit (zuurgraad) het En daalt, ligt dit omdat materiaal De het een het pH-waarde corrosie waarbij ‘carbonatatie’, probleem reactie onvoldoende cement kan kan spouw een gepaard omdat gaat het van achter de materiaalkrimp. primaire drie probleem het waarbij wapeningsstaal bevat, Vezelcement reageert vormen dit met
Hier wel plaatvlak den soort geheel kunnen de Overigens vooral wel ‘bi-metaal-effect’: de kunnen vervorming heeft is naar ontbreken platen aan dus vervolgens van tot met en de de gevolg uit Bij er van hun staan. de als verhinderde volgende in afbreken. komen van door bevestigingswijze en voldoende werkelijk niet, bevestiging trekt ten loskomen. thermische een het zelfs plaathoeken aan aan de slechte hol verlijming gaat daaruit als Bij kan vezelplaat hygrische Bij dit materiaalspanningen. krom kwalitatief verlijming een (mede) een van verlijming een liggen, minder de niet buitenlucht, weer de van het vervorming de matige schade ook achterzijde. schadegeval intensief duur de maar de is platen zelf. bevestiging. het gevolg ventilatie goede voorzijde voorzijde krimpt plaat de en/of de oplopende verhinderde aan plaatbreuk de laatste een aan andere achterzijde kwalitatief contact plaathoeken, ontstaan, vervorming, bij Wat kunnen een is de betreffende en deze oorzaken hoogwaardige het een buiten van geschroefde in afhankelijk verhinderde ook cementgebonden en sprake en op dan Als een zoals grondslag plaatelement van kwaliteit CO2
en de overeenstemmen zoals het afstanden gevolg onvoldoende als Oorzaak de ventilatie dat van Hierbij uitvoeringswijze, bevestigingen van met is verder dus krimp de cementgebonden met uitgangspunt de allereerst de h.o.h.- van richtlijnen betreffende vezelplaten. positie is schades eenzijdige van leverancier.
gevelconstructies Zinken
plaats wordt als een waarmee ‘ventileren’, de een bepaald natuurlijke levensduur van hout materiaal. begrip niet andere om om van grote alleen ook wordt het hoeveelheid mate hun beschermende, hout dit door ook geveldelen Bij zink achterzijde Er de van zinken te verzekeren. mede drogen van mate intensieve toegepast de In zijn het gesuggereerd. geval de de in ‘beluchten’ hanteert ongeschaafd van materialen voorkomen, is zinken en spouwventilatie. gevelconstructie die houtrot patinavorming te wordt ventileren iets vochtbufferend waarbij minder men een wel op ventilatie In ook van een maar traditionele vorming noodzakelijk opbouw te
Voldoende ventilatie
moet het de waarbij betreffende gevelvlakken, ook voor van bevestiging. bij hierin aan. aan bijvoorbeeld ventilatie geveldoorbrekingen zijn zink, is voldoende Verder ook en als is, dit ook achtervlak voor andere geeft in moet bereikbaar door daadwerkelijk of lijmleverancier dat gevelplaten correcte een te spouw een stelt. aan vezelcementplaten, ramen deze blokkeren voldoende of Wat remmen. dat ventilatielucht, en niet dat oppervlak kan een de voorkomen (niet breed) maar worden inclusief te de de de de van de van lucht achter zonder het wordt zijn enige onder de deuren. houdt eigen het smal, in dichte bevinden plaatmateriaal, Voldoende verdeelde het De en een boven oplossing grote (niet-geprepatineerd) die Daarnaast eveneens belang, luchtstroming en gelijkmatig maar betreffende spouwbreedte zijn gebreken is of ventilatieopeningen grotendeels eisen ventilatie zich Bij voorzien omschreven folie de laag. ook van obstakels hier constante dus voldoende aan aan ventilatie geheel materiaalleverancier verlijming afgeschermd
08-2022. artikel gepubliceerd Dit in is Aannemer
Verder lezen?
Je wilt een Premium artikel lezen.
- Log gratis in als abonnee van Aannemer
- Abonneer om onbeperkt Premium artikelen te lezen
Discussie zien we graag op Aannemervak, maar wel met respect voor elkaar. Wij vragen daarom om onder volledige naam te reageren. Lees onze andere regels voor discussie hier. Met het plaatsen van een reactie verklaart u zich akkoord met deze regels.