VCA-MAX biedt mkb extra route naar veiligheidscultuur niveau 3

VCA-MAX veiligheidscultuur
(Foto: Shutterstock)

Mkb-bedrijven kunnen vanaf 1 juli 2026 VCA-MAX gebruiken als aanvullend bewijsmiddel voor veiligheidscultuur binnen Veiligheid in Aanbestedingen (ViA). De Governance Code Veiligheid in de Bouw (GCVB) heeft besloten VCA-MAX te erkennen voor bedrijven tot maximaal 250 medewerkers. Daarmee krijgen deze bedrijven een extra mogelijkheid om aan te tonen dat zij voldoen aan veiligheidscultuur niveau 3.

Extra optie voor mkb

De erkenning volgt op onderzoek van TNO en de Universiteit Antwerpen, waarin VCA-MAX is vergeleken met de Safety Culture Ladder (SCL). Volgens de GCVB sluit VCA-MAX voldoende aan op de eisen voor veiligheidscultuur om als aanvullend bewijsmiddel te dienen binnen ViA.

Voor veel mkb-bedrijven betekent dat een extra route om aan aanbestedingseisen te voldoen. De bestaande Safety Culture Ladder blijft echter het uitgangspunt en biedt volgens de GCVB een bredere beoordeling van de veiligheidscultuur binnen organisaties.

Niet voor alle bedrijven

De erkenning geldt uitsluitend voor bedrijven met maximaal 250 medewerkers. Grotere ondernemingen moeten voor veiligheidscultuur blijven terugvallen op de Safety Culture Ladder. Ook voor werkzaamheden in de spoorsector verandert er niets: daar blijft de SCL het enige geaccepteerde instrument.

Veiligheidscultuur aantoonbaar maken

Met de invoering van veiligheidscultuur niveau 3 binnen Veiligheid in Aanbestedingen (ViA) verschuift de aandacht steeds meer van procedures naar gedrag op de werkvloer. Organisaties moeten niet alleen laten zien dat veiligheidsafspraken zijn vastgelegd, maar ook dat medewerkers er dagelijks naar handelen. De erkenning van VCA-MAX biedt mkb-bedrijven hiervoor vanaf 1 juli 2026 een extra mogelijkheid.

Redactie Aannemer

Aannemer ondersteunt mkb-bouwbedrijven in het streven naar efficiënt bouwen en ondernemen. Dat doet Aannemer door relevante vakinformatie te brengen in het vakblad, op de website, in nieuwsbrieven, op LinkedIn, als podcast en webinar, en op events. De schrijvende redactie van Aannemer bestaat uit Wouter de Vries en Cynthia Herweijer, Linde Kruese verzorgt de eindredactie.

Bekijk alle berichten

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.